CLERK OF COUNCIL’S AGENDA…………………..…….……………......………FEBRUARY 13, 2018

ENCLOSURES, INFORMATION ONLY:
ENCLOSURES, ACTION REQUESTED:
NON-ENCLOSURES, ACTION REQUESTED:
BOARD OF HISTORIC & ARCHITECTURAL REVIEW BOARD (BHAR):


__________________________
(Leslie Heard Jones) SD-15
Historic District Resident
Eligible to succeed herself
(Council’s Apptmt.)
*Interested in serving another term.


Robert L. Anderson (Liberty Cultural Center nominee)
(Judith Nail) SD-15
Liberty Cultural Center, Inc.
Not eligible to succeed herself
(Council’s Apptmt.)
*Clerk has written a letter, requesting their nominee.

Women: 9
Senatorial District 15: 9
Senatorial District 29: 3
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

BUILDING AUTHORITY OF COLUMBUS:


Olive Vidal-Kendall (Councilor Huff’s nominee)
(Paula Johnson) SD-29
Not eligible to succeed herself.
(Council’s Apptmt.)


__________________________
(Kel Jackson) SD-29
Resigned
(Council’s Apptmt.)

Women: 2
Senatorial District 15: 1
Senatorial District 29: 4
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

CIVIC CENTER ADVISORY BOARD:


_____________________________
(Chris Miller) SD-29
Columbus Hockey Association Representative
Eligible to succeed himself.
(Mayor’s Apptmt.)

Women: 3
Senatorial District 15: 8
Senatorial District 29: 5
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

COLUMBUS BOARD OF ZONING APPEALS:


Tomeika Farley (Councilor Huff’s nominee)
(Ed Adams, III) SD-15
Not eligible to succeed himself.
(Council’s Apptmt.)


Terry “Gene” Fields (Councilor Davis’ nominee)
(Terry “Gene” Fields) SD-29
Eligible to succeed himself.
(Council’s Apptmt.)


Ty Harrison (Councilor Davis’ nominee)
(Ty Harrison) SD-29
Eligible to succeed himself.
(Council’s Apptmt.)

Women: 2
Senatorial District 15: 2
Senatorial District 29: 3
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

COMMISSION ON INTERNATIONAL RELATIONS AND CULTURAL LIAISON ENCOUNTERS (C.I.R.C.L.E.):


__________________________
(Shanet’ Goodwin Whittlesey) SD-15
Eligible to succeed herself.
(Mayor’s Apptmt.)
*Interested in serving another term.


__________________________
(Rabia Subhani-Siddique) SD-29
Eligible to succeed herself.
(Council’s Apptmt.)


__________________________
(Danny Arencibia) SD-15
Vacant
(Council’s Apptmt.)


___________________________
(Paul Hernandez) SD-15
Vacant
(Council’s Apptmt.)

Women: 9
Senatorial District 15: 4
Senatorial District 29: 5
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

COMMUNITY DEVELOPMENT ADVISORY COUNCIL:


____________________________
(Barbara Chambers) SD-15
District 1
Eligible to succeed herself.
(Council’s Apptmt.)
*Interested in serving another term.


____________________________
(Olive Vidal-Kendall) SD-15
District 3
Not eligible to succeed herself.
(Council’s Apptmt.)


____________________________
(Joseph “Tripp” Blankenship) SD-15
District 5
Not eligible to succeed himself.
(Council’s Apptmt.)


____________________________
(Don Cook) SD-29
District 6
Not eligible to succeed himself.
(Council’s Apptmt.)


____________________________
(Bruce McPherson) SD-15
District 7
Eligible to succeed himself.
(Council’s Apptmt.)
*Waiting on a response.


____________________________
(Michael Porter) SD-15
District 9
Eligible to succeed himself.
(Council’s Apptmt.)
*Interested in serving another term.


____________________________
(Gregory L. Smith) SD-15
District 10
Not eligible to succeed himself.
(Council’s Apptmt.)

Women: 6
Senatorial District 15: 10
Senatorial District 29: 3
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

COMPREHENSIVE PLAN STAKEHOLDERS COMMITTEE:


___________________________
New Position
District 5
(Council’s Apptmt.)


___________________________
New Position
District 10 (At-Large)
(Council’s Apptmt.)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

COOPERATIVE EXTENSION ADVISORY BOARD:


___________________________
(Robert Benson) SD-29
Resigned
(Council’s Apptmt.)

Women: 15
Senatorial District 15: 13
Senatorial District 29: 12
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

CRIME PREVENTION BOARD:


___________________________
(Lt. Herman Miles) SD-15
Law Enforcement Agency Rep.
Eligible to succeed himself.
(Mayor’s Apptmt.)
*Interested in serving another term.


Dr. Angela Vickers (Mayor Tomlinson’s nominee)
(Melvin Blackwell) SD-29
Education Community Rep.
Resigned
(Mayor’s Apptmt.)

Women: 1
Senatorial District 15: 2
Senatorial District 29: 5
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KEEP COLUMBUS BEAUTIFUL COMMISSION:


___________________________
(Brenda Pawloski) SD-29
District 2
Moving out of county
(Council’s Apptmt.)

Women: 15
Senatorial District 15: 13
Senatorial District 29: 12
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

LIBERTY DISTRICT ADVISORY COMMITTEE:


__________________________
(Mayor’s Apptmt.)


__________________________
District 1
(Council’s Apptmt.)


__________________________
District 2
(Council’s Apptmt.)


__________________________
District 3
(Council’s Apptmt.)


__________________________
District 4
(Council’s Apptmt.)


__________________________
District 5
(Council’s Apptmt.)


__________________________
District 6
(Council’s Apptmt.)


__________________________
District 7
(Council’s Apptmt.)


__________________________
District 8
(Council’s Apptmt.)


__________________________
District 9 (At-Large)
(Council’s Apptmt.)


__________________________
District 10 (At-Large)
(Council’s Apptmt.)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PLANNING ADVISORY COMMISSION:


Robert Bollinger (Councilor Davis’ nominee)
(Robert Bollinger) SD-15
Eligible to succeed himself.
(Council’s Apptmt.)


James Dudley (Councilor Davis’ nominee)
(James Dudley) SD-15
Eligible to succeed himself.
(Council’s Apptmt.)


Joseph C. Brannan (Councilor Davis’ nominee)
(Joseph C. Brannan) SD-15
Eligible to succeed himself.
(Council’s Apptmt.)

Women: 1
Senatorial District 15: 6
Senatorial District 29: 3

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

RECREATION ADVISORY BOARD:


__________________________
(Jeff Battles) SD-29
MCSD (School Board) Representative
Not eligible to succeed himself.
(Council’s Apptmt.)
*Clerk has contacted the MCSD for a nominee.


__________________________
(Gary O. Bruce) SD-29
District 2
Resigned
(Council’s Apptmt.)

Women: 1
Senatorial District 15: 4
Senatorial District 29: 3
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

TREE BOARD:


_______________________________
(Dr. Roger Brown) SD-29
Vacant
(Council’s Apptmt.)
*Currently waiting on a recommendation.


Kristine Youngquist (Mayor Pro Tem Turner Pugh’s nominee)
(Anne Wright) SD-29
Vacant
(Council’s Apptmt.)

Women: 5
Senatorial District 15: 4
Senatorial District 29: 7
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------