CLERK OF COUNCIL’S AGENDA……………….…………..AUGUST 23, 2016

ENCLOSURES, INFORMATION ONLY:
(1) Memorandum from Clerk of Council Washington, Re: Employees Benefits Committee.

(2) Memorandum from Clerk of Council Washington, Re: Historic & Architectural Review Board.

(3) Biographical sketch of Ms. Cara Ibrahim, Councilor Garrett’s nominee for the Columbus Aquatics Commission.

(4) Biographical sketch of Ms. Sarah C. Rowe, Councilor Barnes’ nominee for the Animal Control Advisory Board.

(5) Biographical sketch of Ms. Angela Wagenti, Councilor Davis’ nominee for the Community Development Advisory Council.

(6) Application of Curtis Marshall to temporarily close 49th Street & 50th Street, from 11th Avenue to 12th Avenue, on Saturday, September 3, 2016, from 7:30 a.m. to 9:00 p.m., in connection with a neighborhood reunion.

(7) Application of Timothy Frost to temporarily close 1st Avenue, from 14th Street to 15th Street, on Saturday, October 15, 2015, from 11:00 a.m. to 4:00 p.m., in connection with the 2016 Down Syndrome Buddy Walk.

ENCLOSURES, ACTION REQUESTED:

(8) Email correspondence from Will Johnson, informing the Council of the resignation of Mr. Matthew Murawski from the uptown Façade Board.

(9) Minutes of the following boards:
NON-ENCLOSURES, ACTION REQUESTED:

(10) BOARD APPOINTMENTS:

ANIMAL CONTROL ADVISORY BOARD:


Sarah Rowe (Councilor Barnes’ nominee)
(Gail Simpson) SD-15
Eligible to succeed herself
(Council’s Apptmt.)
*NOT interested in serving another term.


_______________________
(Carla M. Anthony) SD-29
Eligible to succeed herself
(Council’s Apptmt.)
*Interested in serving another term.


________________________
(Dr. Keri L. Riddick)
Veterinary Association
Eligible to succeed herself
(Council’s Apptmt.)
*Interested in serving another term.
-------------------------------------------------------------------------------------------------

BOARD OF HONOR:


_______________________
(Judge Bobby Peters) SD-15
Eligible to succeed himself
(Council’s Apptmt.)
*Interested in serving another term.


_______________________
(Billy Watson) SD-15
Eligible to succeed himself
(Council’s Apptmt.)
*Not interested in serving another term.


________________________
(Bob Poydasheff) SD-29
Eligible to succeed himself.
(Council’s Apptmt.)
*Interested in serving another term.
-------------------------------------------------------------------------------------------------

BUILDING AUTHORITY OF COLUMBUS:


_______________________
(Paula Johnson) SD-29
Eligible to succeed herself
(Council’s Apptmt.)
*Interested in serving another term.
-------------------------------------------------------------------------------------------------

CIVIC CENTER ADVISORY BOARD:


_______________________
(Jim Irwin) SD-15
District 7
Not eligible to succeed himself
(Council’s Apptmt.)
-------------------------------------------------------------------------------------------------

COLUMBUS AQUATICS COMMISSION:


________________________
(New Position)
Columbus Hurricanes Representative
(Council’s Apptmt.)


Cara Ibrahim (Councilor Garrett’s nominee)
(New Position)
(Council’s Apptmt.)
-------------------------------------------------------------------------------------------------

COLUMBUS IRONWORKS CONVENTION & TRADE CENTER AUTHORITY:


________________________
(Councilor R. Walker Garrett) SD-15
Not eligible to succeed himself
(Mayor’s Apptmt.)


_________________________
(Katonga Wright) SD-15
Eligible to succeed herself
(Mayor’s Apptmt.)
*Interested in serving another term.


__________________________
(Deborah Lane) SD-29
Eligible to succeed herself
(Mayor’s Apptmt.)
*Contact is being made.
-------------------------------------------------------------------------------------------------

COMMUNITY DEVELOPMENT ADVISORY COUNCIL:


Angela Wagenti (Councilor Davis’ nominee)
(Jack Hayes) SD-29
District 2
Not eligible to succeed himself
(Council’s Apptmt.)
-------------------------------------------------------------------------------------------------

EMPLOYEES’ BENEFITS COMMITTEE: *Please see item #1 on the Clerk’s Agenda for memorandum.


Drale Short (General Government Employees’ nominee)
(Drale Short)
Eligible to succeed herself
Selected by General Government Employees
(Council’s Apptmt.)


________________________
(Michael Burgess)
Eligible to succeed himself
General Government Employee Rep.
(Council’s Apptmt.)
*Not interested in serving another term.
Council may choose from: Jan Vardeman, Kalvin Maurice, Linda Lunsford or Jennifer McDonald.


_________________________
(Lionel Hayes)
No longer employed with CCG
General Government Employee Rep.
(Council’s Apptmt.)
Council may choose from: Jan Vardeman, Kalvin Maurice, Linda Lunsford or Jennifer McDonald.



Laura Johnson (Mayor Pro Tem Turner Pugh’s nominee)
(Saundra Hunter)
Retired
Department Director or Assistant Director
(Council’s Apptmt.)
-------------------------------------------------------------------------------------------------

HISTORIC & ARCHITECTURAL REVIEW BOARD:


__________________________
(Ed James) SD-15
Resigned
Columbus Homebuilders Association
(Council’s Apptmt.)
-------------------------------------------------------------------------------------------------

HOSPITAL AUTHORITY OF COLUMBUS:


_________________________

_________________________

_________________________
(Ken Chung) SD-15
Resigned
(Council’s Apptmt.)

*Council makes 3 nominations, which are then sent to the authority, and brought back to Council for confirmation.
-------------------------------------------------------------------------------------------------

KEEP COLUMBUS BEAUTIFUL COMMISSION:


__________________________
(S. Carol Ridley) SD-29
District 6
Resigned
(Council’s Apptmt.)
-------------------------------------------------------------------------------------------------

PUBLIC SAFETY ADVISORY COUNCIL:


________________________
(Agnes Evans) SD-15
District 1
Resigned
(Council’s Apptmt.)


_________________________
(Laverne Brown) SD-15
District 3
Resigned
(Council’s Apptmt.)


_________________________
(Paul Vorhees) SD-29
District 5
Eligible to succeed himself
(Council’s Apptmt.)
*Contact is being made.


_________________________
(Rev. Willie Phillips) SD-15
District 7
Eligible to succeed himself
(Council’s Apptmt.)
*Interested in serving another term.


_________________________
(Dan Scoggins) SD-15
District 9
Eligible to succeed himself
(Council’s Apptmt.)
*Contact is being made.


_________________________
(Willie Belfield, Jr.) SD-15
District 10
Not eligible to succeed himself
(Council’s Apptmt.)
-------------------------------------------------------------------------------------------------

TREE BOARD:


________________________
(Glenda Culpepper) SD-29
At-Large
Resigned
(Council’s Apptmt.)
-------------------------------------------------------------------------------------------------

UPTOWN FAÇADE BOARD:


________________________
(Matthew A. Murawski) SD-15
Uptown Columbus
Resigned
(Council’s Apptmt.)


________________________
(Judson Richardson) SD-15
Historic Columbus Foundation
Not eligible to succeed himself
(Council’s Apptmt.)
-------------------------------------------------------------------------------------------------

VALLEY PARTNERSHIP JOINT DEVELOPMENT AUTHORITY:


________________________
(Tyler Townsend) SD-29
Resigned
(Council’s Apptmt.)
-------------------------------------------------------------------------------------------------

YOUTH ADVISORY COUNCIL:


______________________
District Ten
At-Large
(Council’s Apptmt.)
-------------------------------------------------------------------------------------------------