CLERK OF COUNCIL’S AGENDA………………..….…..FEBRUARY 23, 2016

ENCLOSURES, INFORMATION ONLY:

(1) Memorandum from Clerk of Council Washington, Re: Development Authority of Columbus.

(2) Memorandum from Clerk of Council Washington, Re: Employee Benefits Committee.

(3) Biographical sketch of Ms. SarahAnn Arcila, Councilor Allen’s nominee for Post 12 on the Commission on International Relations and Cultural Liaison Encounters (C.I.R.C.L.E.).

(4) Biographical sketch of Ms. Josina Pittman Greene, Uptown’s nominee for the seat of Mr. Fred Greene on the Uptown Façade Board.

(5) Biographical sketch of Mr. Brad Huff, the Tree Board’s recommendation for the seat of Chris Coakley.

(6) Biographical sketch of Ms. Cassie Renfrow, the Tree Board’s recommendation for the seat of Steve Smith.

(7) Biographical sketch of Mr. Heath Schondelmayer, Councilor Thomas’ nominee for the Development Authority of Columbus.

(8) Application from Rebecca Zajac to temporarily close 900 block of Broadway, northbound lane only, every Saturday from March 5 to December 31, 2016, from 7:00 a.m. to 1:00 p.m., in connection with “Uptown Market Days on Broadway”.

(9) Application from Rebecca Zajac to temporarily close the Dillingham Street Bridge and Bay Avenue, from 10th Street to 11th Street, on Saturday, March 12, 2016, from 8:30 a.m. to 2:00 p.m., in connection with “Uptown Color Me Rad”.

(10) Application from Rebecca Zajac to temporarily close the 1000 block of Broadway, on Saturday, March 12, 2016, from 4:00 p.m. to 10:00 p.m., in connection with “Uptown Urban Mountain Bike Race”.

CLERK OF COUNCIL’S AGENDA………………..….…………….…PAGE 2

(11) Application from Rebecca Zajac to temporarily close the northbound lane of the 1000 block of Broadway and 11th Street, from 1st Avenue to Broadway, on
(12) Application from Rebecca Zajac to temporarily close the Dillingham Street Bridge, on Saturday, March 19, 2016, from 5:00 a.m. to 10:00 p.m., in connection with “Uptown Spring Food Truck Festival”.

ENCLOSURES, ACTION REQUESTED:

(13) Resolution excusing Councilor Barnes from the February 9, 2016 Council Meeting.

(14) Correspondence from Ms. Rebecca Antrobius, resigning from her position on the Historic & Architectural Review Board.

(15) Minutes of the following boards:
NON-ENCLOSURES, ACTION REQUESTED:

(16) BOARD APPOINTMENTS:


CLERK OF COUNCIL’S AGENDA………………..….…………….…PAGE 3

BUILDING AUTHORITY OF COLUMBUS:


Kel Jackson (Councilor Allen’s nominee)
(Kel Jackson) SD-29
Eligible to succeed himself
(Council’s Apptmt.)
*Interested in serving another term.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

CIVIC CENTER ADVISORY BOARD:


_______________________
(Walter Lewis, Sr.) SD-15
District 1
Not eligible to succeed himself
(Council’s Apptmt.)


_______________________
(James Wilkoff) SD-29
District 2
Eligible to succeed himself
(Council’s Apptmt.)
*Interested in serving another term.


_______________________
(Jim Irwin) SD-15
District 7
Not eligible to succeed himself
(Council’s Apptmt.)


CLERK OF COUNCIL’S AGENDA………………..….…………….…PAGE 4


Olivia Penning ton _______
(Olivia Pennington) SD-15
District 8
Eligible to succeed herself
(Council’s Apptmt.)
*Interested in serving another term.
-------------------------------------------------------------------------------------------------

COLUMBUS BOARD OF ZONING APPEALS:


Ann H. Davis (Councilor Allen’s nominee)
(Ann H. Davis) SD-15
Eligible to succeed herself
(Council’s Apptmt.)
*Interested in serving another term.
-------------------------------------------------------------------------------------------------

COMMISSION ON INTERNATIONAL RELATIONS AND CULTURAL LIAISON ENCOUNTERS (C.I.R.C.L.E.):


_________________________
(Jong Yoon) SD-29
Post 9
Seat declared vacant.
(Council’s Apptmt.)


_________________________
(Pedro Diaz-Agosto) SD-15
Post 11
Seat declared vacant.
(Council’s Apptmt.)

CLERK OF COUNCIL’S AGENDA………………..….…………….…PAGE 5


SaraAnn Arcila (Councilor Allen’s nominee)
(Mary Renteria) SD-15
Post 12
Seat declared vacant.
(Council’s Apptmt.)

*The posts for the CIRCLE Commission do not coincide with the Council districts.
-------------------------------------------------------------------------------------------------

COMMUNITY DEVELOPMENT ADVISORY COUNCIL:


Walter Lewis_____________
(Carla Thomas) SD-15
District 1
Not eligible to succeed herself
(Council’s Apptmt.)


________________________
(Jack Hayes) SD-29
District 2
Not eligible to succeed himself
(Council’s Apptmt.)


Olive Vidal-Kendall_______
(Olive Vidal-Kendall) SD-15
District 3
Eligible to succeed herself
(Council’s Apptmt.)
*Interested in serving another term.



CLERK OF COUNCIL’S AGENDA………………..….…………….…PAGE 6



_______________________
(Gladys Ford) SD-15
District 4
Not eligible to succeed herself
(Council’s Apptmt.)



Joseph “Tripp Blankenship
(Joseph “Tripp”Blankenship) SD-15
District 5
Eligible to succeed himself
(Council’s Apptmt.)
*Interested in serving another term.



Don Cook________________
(Don Cook) SD-29
District 6
Eligible to succeed himself
(Council’s Apptmt.)
*Interested in serving another term.



Teddy Reese______________
(Teddy Reese) SD-15
District 7
Eligible to succeed himself
(Council’s Apptmt.)
*Interested in serving another term.


CLERK OF COUNCIL’S AGENDA………………..….…………….…PAGE 7

________________________
(Zaki Shahid) SD-15
District 8
Eligible to succeed himself
(Council’s Apptmt.)
*Not interested in serving another term.


________________________
(Colin Martin) SD-29
District 9
Eligible to succeed himself
(Council’s Apptmt.)
*Not interested in serving another term.


Gregory Smith (Councilor Allen’s nominee)
(Gregory Smith) SD-15
District 10
Eligible to succeed himself
(Council’s Apptmt.)
*Interested in serving another term.


Rev. Joseph Baker________
(Adrian Chester) SD-29
Eligible to succeed himself
(Mayor’s Apptmt.)
*Not interested in serving another term.


Christy Lemieux__________
(Christy Lemieux) SD-15
Eligible to succeed herself
(Mayor’s Apptmt.)
*Interested in serving another term.

CLERK OF COUNCIL’S AGENDA………………..….…………….…PAGE 8


Jane Seckinger____________
(Kim Jenkins) SD-29
Not eligible to succeed himself
(Mayor’s Apptmt.)
-------------------------------------------------------------------------------------------------

CRIME PREVENTION BOARD:


Winston Bailey (Councilor Barnes’ nominee)
(Winston Bailey) SD-15
Eligible to succeed himself
At-Large
(Council’s Apptmt.)


Gregory Wagner (Councilor Allen’s nominee)
(Gregory Wagner) SD-29
Eligible to succeed himself
At-Large
(Council’s Apptmt.)


COL. Kevin Clarke__________
(Sharon Cox Belvy) SD-15
Not eligible to succeed herself
Fort Benning Liaison
(Mayor’s Apptmt.)


James Wilkoff (Councilor Davis’ nominee)
(Nancy Rinn) SD-29
Not eligible to succeed herself
At-Large
(Council’s Apptmt.)
CLERK OF COUNCIL’S AGENDA………………..….…………….…PAGE 9

-------------------------------------------------------------------------------------------------

PERSONNEL REVIEW BOARD:


________________________
(Ron Mahoney) SD-15
Regular Member
Deceased
(Council’s Apptmt.)
-------------------------------------------------------------------------------------------------

PLANNING ADVISORY COMMISSION:


Frank Ethridge (Councilor Henderson’s nominee)
(Frank Ethridge) SD-15
Eligible to succeed himself
(Council’s Apptmt.)
*Interested in serving another term.


Edward Kinner (Councilor Henderson’s nominee)
(Edward Kinner) SD-29
Eligible to succeed himself
(Council’s Apptmt.)
*Interested in serving another term.


Kathleen Mason (Councilor Henderson’s nominee)
(Kathleen Mason) SD-29
Eligible to succeed herself
(Council’s Apptmt.)
*Interested in serving another term.
-------------------------------------------------------------------------------------------------

CLERK OF COUNCIL’S AGENDA………………..….…………….…PAGE 10

RECREATION ADVISORY BOARD:


________________________
(Tracy Belt) SD-15
District 7
Resigned
(Council’s Apptmt.)


________________________
(Jennifer Collins) SD-15
District 8
Resigned
(Council’s Apptmt.)


Jeff W. Battles____________
(Todd Stanfill) SD-29
MCSD Representative
Vacant Seat
(Council’s Apptmt.)

*Contact has been made with the Muscogee County School District regarding the seat of Mr. Todd Stanfill.
-------------------------------------------------------------------------------------------------

TAXICAB COMMISSION:


___________________________
(Billy Craft) SD-29
Deceased
Taxicab Driver Representative
(Council’s Apptmt.)
-----------------------------------------------------------------------------------------------
CLERK OF COUNCIL’S AGENDA………………..….…………….…PAGE 11

TREE BOARD:


_________________________
(Chris Coakley) SD-15
At-Large
Not eligible to succeed himself
(Council’s Apptmt.)


_________________________
(Steve Smith) SD-29
At-Large
Not eligible to succeed himself
(Council’s Apptmt.)

*Contact is being made with Arborist Scott Jones regarding these seats.
-------------------------------------------------------------------------------------------------

UPTOWN FAÇADE BOARD:


Josina Pittman Greene_____
(Fred Greene) SD-15
Not eligible to succeed himself
Uptown Columbus
(Council’s Apptmt.)


___________________________
(Scott Allen) SD-15
Vacant
Uptown Columbus
(Council’s Apptmt.)
*Note: Contact has been made with Uptown Columbus regarding this appointment.
-------------------------------------------------------------------------------------------------